آخرین مهلت ثبت نام:
آخرین مهلت ارسال مقاله: 30 آذر 1396
تاریخ برگزاری: 24 و 25 دی 1396
برگزار کنندگان: دانشگاه مازندران، دبیرخانه دائمی مجمع گفتگوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز
حامیان: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی بین المللی
روزشمار همایش:
  • تاریخ برگزاری: -434 روز مانده
  • آغاز دریافت مقالات: -502 روز مانده
  • آخرین مهلت ارسال مقاله: -458 روز مانده
یکشنبه 24 دی 1396
با حضور فرهیختگان، اندیشمندان و پژوهشگرانی از ده کشور جهان در پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد
مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.

    به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.

       در این همایش دو روزه که با حضور معاون سیاسی  امنیتی استاندار مازندران، مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از پژوهشگران و دانشگاهیان برگزار شد، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران، دکتر یونسی معاون سیاسی  امنیتی استاندار و دکتر هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایراد سخن پرداختند.

       در ذیل متن سخنرانی ایشان را ملاحظه می کنید:


سخنرانی رییس دانشگاه مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

بسم الله الرحمن الرحیم

       فرهیختگان و پژوهشگرانی که از کشورهای آسیای مرکزی ترکیه، قفقاز و سراسر ایران به همایش بین‌المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی، قفقاز تشریف آورده‌اید. ورود شما را به ایران، مازندران، بابلسر و دانشگاه مازندران خوش‌آمد می‌گویم.

       امیدوارم گفت و گوهای پیش‌رو فرصت های درک و تفاهم متقابل را در توسعه روابط فرهنگی منطقه ایجاد کند و مقدمه ای برای توسعه ی عمیق تر  روابط فرهنگی باشد.

       منطقه ای که در آن هستیم با جمعیت قابل توجه و موقعیت کم نظیر جغرافیایی، مستعد توسعه است چرا که اشتراکات فرهنگی قابل توجهی در این منطقه وجود دارد. این در حالی است که ظرفیت های زیادی برای توسعه فرهنگی منطقه نیز وجود دارد. به عنوان مثال توسعه ی گردشگری فرهنگی، علمی و تاریخی و همچنین توسعه روابط اقتصادی می تواند به گسترش فرهنگ کمک کند. البته این جریان دو طرفه است و مسیری است زاینده که مدام با ارتباط متقابل مولفه های مختلف اجتماعی بر ابعاد مختلف توسعه اثر می گذارد.

       میراث فرهنگی گران سنگ کشورهای منطقه می تواند زمینه ی خوبی برای توسعه ی فرهنگی ایجاد کند چرا که ارتباطات میان ملل و کشورهای منطقه را بهبود می بخشد و راه را برای مفاهمه بیشتر هموار می کند. نگاه و زبان فرهنگی  مشترک مردم به دوستی و صلح میان آن ها می انجامد و چه بسا افراطی گری را مزمت و دفع می کند.

       دانشگاه مازندران با درک توسعه ی فرهنگی در دیپلماسی فرهنگی منطقه شرکت کرده است ما بر این باور هستیم که وظیفه ی انسانی در قبال جامعه داریم و با این نگاه، گفت و گوهای فرهنگی را در قالب همایش بین المللی شامل 10 کشور منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه طراحی و اجرا می کنیم. امیدوارم این گفت و گوها ادامه یابد چرا که علاوه بر توسعه ی شاخص انسانی زمینه ی لازم را برای کاهش مسافت فرهنگی میان کشورها را فراهم خواهد ساخت.

       بی شک شناسایی مولفه های مشترک فرهنگی، توسعه ارتباطات دانشگاهی و تبادل دانشجو و استاد نگارش کتب مشترک، برگزاری همایش و ساخت فیلم مشترک، توسعه ی گردشگری و نظایر این می تواند به توسعه ی فرهنگی کمک کند همچنین بازشناسی رسوم و آداب و سنن فراموش شده و تاکید به مشاهیر مشترک فراوان همچون رودکی، فارابی، ابوسعید ابوالخیر و خوارزمی، که کشورهای منطقه به داشتن آن مفتخرند، می‌تواند به گسترش روابط فرهنگی کشورهای منطقه بیانجامد وجود اشتراکات زبانی نیز مهم است به گونه ای که گردشگران از کشورهای مختلف منطقه بدون اینکه مهارت زبانی قابل توجهی داشته باشند می توانند به سیر و سیاحت بپردازند. البته به این موضوع نیز توجه شود که شناسایی ویژگی های مشترک فرهنگی کافی نیست و برای تاثیرگذاری آنها مانایی و رسوب گذاری آنها حائز اهمیت است. برای مانا کردن این ویژگی ها باید راهکارهایی را در نظر گرفت که بخشی از آنها اشاره شد همچون تاسیس دوره های مشترک دانشگاهی، اعطای فرصت های مطالعاتی و بورسیه های تحصیلی، ترجمه و چاپ کتب و نشریات علمی مشترک. بی شک همکاری مشترک علما می تواند به سرریزهای فرهنگی ملل کمک شایانی کند و بر این اساس، لازم است گفت و گوها به مرحله ی عملیاتی و سیاست‌گذاری نیز برسد و به ویژه دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در شرایط فعلی ایفا می کنند، همچنین از چالش ها که منافع منطقه ای را به خطر می اندازد، باید کاسته شود و این ممکن نیست مگر با شناسایی و حل و فصل موضوعات مورد اختلاف، که باز هم علما با بهره گیری از منطق و فلسفه علم، نقش سازنده ای در این ارتباط دارند.

       جالب این که بر خلاف روابط سیاسی که معمولاً اصل بر بی اعتمادی است در روابط فرهنگی اصل بر اعتماد متقابل است و این ظرفیت سرمایه اجتماعی فراوانی را برای توسعه روابط میان کشور های منطقه فراهم می کند.

       چرا که سرمایه اجتماعی اولین متغیر در تعمیق و گسترش روابط فرهنگی است. بدیهی است ارتباطات علمی می تواند به ارتقای این سرمایه اجتماعی کمک کند. سخن آخر اینکه در طی سال های اخیر سهم قابل توجهی به روابط فرهنگی کشور های منطقه اختصاص داده نشده است و این در حالی است که توسعه و ارتقای روابط فرهنگی، بستر موثری برای بهبود روابط کشورها به شمار می رود. شاید فرصت های طلایی از دست رفته باشند ولی هنوز هم فرصت های زیادی هستند که باید در توسعه منافع جمعی از آن ها بهره برد.

       در انتها امیدوارم نتایج این اجلاس، تفاهم و همدلی میان کشورهای منطقه را ارتقا دهد و استمرار این اجلاس بتواند ضمن توسعه فرهنگی، به توسعه روابط ملل منطقه کمک می کند.

سخنرانی معاون سیاسی  امنیتی استاندار مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

بسم الله الرحمن الرحیم

       عرض ادب و سلام و احترام خدمت عالمان، فرزانگان و اندیشمندان عزیز این جمع و از ریاست دانشگاه مازندران به پاس میزبانی شایسته ایشان در این مراسم و همایش فرهنگی سپاس گذار هستم.

       همگی می دانیم تنوع فرهنگی سنت های دیرین و تمدن های کهن آسیا منبعی الهام بخش برای همکاری ملت ها است که در این قاره ی بزرگ حضور دارند تقویت پیوندهای تاریخی فرهنگی و حلقه های اجتماعی مشترک میان ملت های منطقه  می تواند در اعتلای ارزش های آسیایی و توسعه ی همکاری جوامع آنها نقش مثبت داشته باشد به رغم جریان جهانی شدن و  تلاش برای یکپارچه سازی فرهنگی در جهان کشورهای آسیایی می کوشند علاوه بر حفظ هویت فرهنگی خود از فرهنگ جهانی استقبال کنند و با آن تعامل داشته باشند.

چرایی اهمیت آسیای مرکزی و قفقاز برای ایران

       آسیای مرکزی متشکل از کشورهایی است که به دلیل هم زبانی، همسایگی خاستگاه فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی و اشتراکات تاریخی و مجاورت با چین و روسیه اهمیت غیرقابل انکاری برای ایران دارد. آسیای مرکزی به صورت بالقوه مکان مناسبی برای جذب سرمایه گذاری ایران و در نهایت بازار مناسبی برای فروش کالای ایرانی است. آخرین مزیتی که در اینجا جای بحث دارد اشتراکات فرهنگی ایران با مردم این منطقه است ایران اگرچه فقط با تاجیکستان هم زبان است و در زبان فارسی مشترک است اما از لحاظ آبشخورهای فرهنگی میراث مشترکی دارد که قابل اتکا و ارایه است که با برگزاری گفت و گوهای فرهنگی و هم اندیشی های فرهنگی می توانیم به ایجاد و تحکیم علقه های فرهنگی بین مردم ایران و کشورهای منطقه کمک نماییم.

       جمهوری اسلامی ایران بیشتر از همه کشورهای جهان دارای پیوندهای عمیق تمدنی، تاریخی، فرهنگی و زبانی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز است. بسیاری از اندیشمندان ایرانی همچون رودکی، ابن سینا و ابوریحان بیرونی و فارابی از این منطقه هستند و آسیای مرکزی و قفقاز از دیرباز در یک جریان صلح آمیز فرهنگی، تمدنی و تاریخی قرار داشتند که برخی از آن اشتراکات فرهنگی شامل زبان فارسی، موسیقی، هنر، معماری و رسوم کهن مذهبی و دینی می باشد که خود می تواند پایگاه و مبنای مستحکمی برای توسعه روابط متقابل باشد.

        با وجود تحولات در حوزه روابط بین الملل در عصر کنونی اما اشتراکات فوق توانسته نقش و اعتبار خود را حفظ و در انسجام و همگرایی بخش های زیادی از این منطقه نقش محوری داشته باشد.

       لذا می‌توان با ایجاد سیاست حفاظت از میراث فرهنگی و راهکارهای جمعی برای مبارزه با قاچاق و تخریب میراث فرهنگی، تاریخی مشترک، توسعه ی گردشگری فرهنگی و گسترش مبادلات اجتماعی و نقش مراکز علمی و فرهنگی دولت های ساحلی دریای خزر در حفاظت از محیط زیست فرهنگی، اشتراکات و قرابات دینی، ارزشی و تاریخی در همگرایی میان ایران و دولت های آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه نقش بسزایی داشته باشیم.

       ایران، روسیه و قفقاز دارای چالش ها و اهداف مشترکی هم هستند.

چالش های مشترک، نفوذ آمریکا و فرهنگ آمریکایی در منطقه

نفوذ جریان های افراطی و تفرقه انگیز  در منطقه

اهداف مشترک:

گسترش همگرایی ملت های منطقه

تقویت هویت ملی، قومی، مذهبی، زبانی ملت های منطقه

گسترش هم زیستی میان ملت ها و اقوام و ادیان و مذاهب مختلف در منطقه

گفتمان سازی منطقه ای و ترویج آن گفتمان مشترک در منطقه، برپایه ارزش های مشترک

تقویت قطب منطقه ای موثر و سازنده و دارای سهم مناسب در نظام بین الملل قطبی

       اگر چه تلاش آمریکا برای نفوذ و بویژه نفوذ فرهنگی در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز از چالش های جدی منطقه آسیای مرکزی و قفقاز می باشد، اما به نظر می رسد گسترش جریان های افراطی و تفرقه انگیز در این منطقه از اولویت و فوریت بیشتری برخوردار باشد بویژه اینکه در خصوص این مساله اجماع و آمادگی بیشتری در کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه وجود دارد. این چالش، هویت ملی، قومی و مذهبی ملت های منطقه و همزیستی، ثبات، آرامش و امنیت آنان بویژه جوانان را هدف قرار داده اند. با توجه به ماهیت و تأثیرات  فرهنگی چالش افراطی گری، به نظر می رسد راهکارهای سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی نمی تواند به خوبی با این نفوذ فکری و فرهنگی مقابله کند. چرا که اصولاً رویکردهای سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی بیش از آنکه به ریشه ها و بنیان های نفوذ فرهنگی و جریان های افراطی متمرکز باشند بر مظاهر، بروندادها و پیامدهای این جریان ها، مانند عملیات تروریستی آنها متمرکز هستند و عموما با حل جلوه ها و مظاهر بیرونی این جریان ها، مأموریت خود را خاتمه یافته تلقی می کند.

       این در حالی است که حتی علیرغم حل جلوه ها و مظاهر بیرونی جریان های افراطی و تفرقه افکن در منطقه، مانند عملیات تروریستی، باور و ایمان به آنها ممکن است تا دوره های طولانی در فکر و دل مردم و جوانان باقی بماند و در زمان های دیگر به صورتی متفاوت و حتی خطرناک تر از امروز بروز و ظهور نماید. بنابراین می توان حدس زد که کشورهای منطقه و کشورهای پیرامونی آن، سال هاي طولانی درگیر این چالش های فرهنگی و پیامدهای آن باشند و بر این اساس در یک نگاه بلندمدت می توان گفت: هم افزایی فرهنگی از هم گرایی و هم افزایی سیاسی، نظامی و اقتصادی مهم‌تر و مؤثرتر است، علاوه بر این، هم گرایی های فرهنگی راه را برای توسعه سایر روابط هموار می سازد و به نهادینه شدن و منطقی شدن روابط سیاسی و اقتصادی کمک می کند.

       لذا قبل از گسترده تر و نهادینه شدن جریان های افراطی و از دست دادن فرصت، می بایست برای مقابل طولانی با آن آماده شد. اما قرائن نشان می دهد ابعاد جریان نفوذ بیگانگان در منطقه بسیار گسترده، پیچیده و هوشمندانه است، برخورداری جریان های نفوذ کننده از عوامل متعدد و متنوع  می تواند تا حدی این گستردگی و پیجیدگی را نشان دهد.

 جمع بندی:

       می توان گفت که با بررسی روند نفوذ جریان افراطی گری در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز به نظر می رسد این منطقه  آسیایی در آستانه یک درگیری نامتقارن فرهنگی قرار دارد. تجربه سوریه و کشورهای دیگر نشان می دھند عدم اقدام هوشمندانه، مؤثر و به موقع فرهنگی در مقابله با این پدیده می تواند خسارات جبران ناپذیری بر ملت های منطقه وارد سازد.     روشن است که مدیریت این پدیده پیش از وقوع بحران بطور مناسب تری امکان پذیر می باشد و با وقوع بحران در یک یا چند کشور منطقه امکان مدیریت آن نیز بسیار سخت و دشوار می باشد و قدرت ابتکار عمل را از دست کشورهای منطقه خارج می سازد. لذا ابتکار عمل و اقدام به موقع و پیش دستانه کشورهای منطقه لازمه مقابله مؤثر با افراطی گری و نفوذ بیگانه در منطقه است.

       از سوی دیگر به دلیل گستردگی نفوذ جریان افراطی، هیچ کشوری به تنهایی قادر به مقابله  با این جریان نیست. بنابر این اقدام مشترک کشورهای منطقه از دیگر الزامات در این زمینه است. علاوه بر این پیچیدگی جریان های افراطی و سرعت و ابتکار عمل آنها باعث می شود تا روش های سنتی و متداول برای مقابله با آن، کارآمد نباشد و بر این اساس هوشمندی، نوآوری و خلاقیت در مقابله فرهنگی با جریان های افراطی و ترسیم یک نقشه راه برای این منظور نیز یکی از الزامات مقابله با جریان های افراطی است. برای دست یابی به این الزامات هم افزایی فرهنگی کشورهای منطقه ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد.

       جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با داشتن ظرفیت های فرهنگی و فراملی می بایست ضمن ایجاد هم افزایی فرهنگی دو جانبه میان خود، در ایجاد هم افزایی فرهنگی چند جانبه در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز ایفای نقش کنند. چرا که شکل گیری این هم افزایی بدون مشارکت مؤثر ایران و روسیه دور از ذهن می باشد. شایسته است دستگاه های ذیربط در کشورهای منطقه بویژه در فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، بررسی سه گام اساسی شکل گیری هم افزایی فرهنگی در منطقة شامل: تشکیل کمیسیون مشترک هم افزایی فرهنگی منطقه، ترسیم نقشه راه مشترک هم افزایی فرهنگی منطقه، ائتلاف سازی و طراحی ساختارهای مشترک برای هم افزایی فرهنگی منطقه را در دستور کار خود قرار دهند.


سخنرانی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

بسم الله الرحمن الرحیم

       با سلام و احترام به حضور شما میهمانان گرامی. از این که در جمع شما اندیشمندان ارجمند و اهالی فرهیخته فرهنگ و هنر حضور یافته ام مسرور و خرسندم و این فرصت را غنیمت می شمارم.

       یقین دارم که با توجه به عنوان کمیسیون و موضوعاتی که قرار است فرصت و بهانه گفت وگوی میان شما اندیشمندان و دانشگاهیان و فرزانگان ایرانی و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه را فراهم آورد، گام عملی ارزشمندی در مسیر توسعه و گسترش مناسبات علمی و فرهنگی در این منطقه بشمار می آید دستاوردهای فکری این جمع فرزانه نتایج راهگشا و مطلوبی در جهت فهم مشترک از ظرفیت ها، توانمندی ها و چالش ها و نیز تقویت همکاری مشترک در مسیر تحکیم پیوندها و تقویت تعامل فرهنگی میان نخبگان و اندیشمندان ایران و کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه را فراهم آورد، در جمهوری اسلامی ایران اراده جدی بر فراهم سازی و تسهیل ارتباط علمی و فرهنگی نخبگان و اندیشمندان ایران و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه وجود دارد و توسعه ارتباطات علمی و فرهنگی با کشورهای منطقه از اولویت های روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بشمار می رود.

       همانگونه که از عنوان این نشست علمی بر می‌آید این نشست در پی آنست که تا پیوندهای تاریخی و فرهنگی را به فرصتی برای گفت و گو بین اندیشمندان و نخبگان ایران و شرق آسیا تبدیل نماید تا اندیشمندان شرکت کننده در این کمیسیون ضمن بررسی و شناسایی مشترکات و میراث تاریخی و فرهنگی و عرفانی که سرمایه های ارزشمند برای پی ریزی و گسترش همکاری ها و همگرایی بین ایران و آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه بشمار می رود، چشم اندازی روشن از تعاملات رو به رشد علمی و فرهنگی میان این حوزه های فرهنگی و تمدنی ترسیم نمایند.

       پیوندهای جغرافیایی تاریخی، فرهنگی و سیاسی مردمان این منطقه با ایرانیان علیرغم حوادث و فراز و فرودهای آن، هنوز از استواری و پایداری برخوردار بوده و اصالت خود را از دست نداده است .شناخت تاریخ و هویت مشترک و همچنین آشنایی هر چه بیشتر با زمینه ها و حوزه های همکاری و تبادل فرهنگی به ضرورتی انکار ناپذیر بدل نموده است.

       منافع مشترک ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه و ارتباط مستقیم ثبات که توسعه و امنیت این منطقه بر ثبات و امنیت آسیا، بر کسی پوشیده نیست.

       شاید بتوان گفت یکی از دیرینه ترین مناسبات فرهنگی ایرانیان با دیگر جوامع را به روابط فرهنگی و تجاری ایران آسیای مرکزی و قفقاز مربوط دانست. در این تعاملات علاوه بر تاثیر متقابلی که در رشد و بالندگی و تکامل فرهنگی و تمدنی برای ایرانیان و جوامع منطقه در پی داشت با فرهنگ، هنر و ادب ایرانی و اسلامی بویژه عرفان و تصوف را توانست در کانون توجه مردم این منطقه قرار داده و منشاء تحولات فکری و فرهنگی بسیاری گردد. شاید زبان فارسی و بار عرفانی و معنوی موجود در آن را بتوان، عمده ترین سوغاتی برشمرد که ایرانیان توانستند به مردم این منطقه هدیه نمایند. بخش عمده ای از دایره وسیع واژگانی شعر فارسی را مضامین عرفانی و مفاهیم تصوف گسترش داده است. عرفان و تصوف برای راهیابی به احساسات و عواطف جوامع بشری از شعر و ادب بهره جسته به جهت همین ویژگی موجود در زبان فارسی بود که ادبیات عرفانی زبان فارسی در معرفی و گسترش اسلام در آسیای مرکزی و قفقاز تاثیر فراوانی به دنبال داشته است. خدمات سازنده برخی از عرفا و شاعران و شخصیت های ایرانی همانند میرسیدعلی همدانی و دهها تن از عرفا، شعرا و کارگزاران ایرانی در تمدن سازی و گسترش فرهنگ اسلامی در این منطقه شواهدی متقن از سهم و نقش عارفان و صوفیان فارسی زبان در این منطقه است.

خانم ها و آقایان ؛

        امروزه نیز همچون گذشته فرهنگ و مراودات فرهنگی بستر اصلی مناسبات ایران، آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه بشمار می رود هرچند باید اعتراف کنیم که تنها بخش اندکی از این ظرفیت امروزه فعال بوده و زمینه ها و ظرفیت های بسیاری در حوزه همکاری های علمی و فرهنگی بین ایران و آسیای مرکزی و قفقاز غیرفعال مانده است. جا دارد نخبگان و اندیشمندان حاضر در این کمیسیون با بررسی راهکارهای مناسب و سازنده ساز و کارهای عملی مناسبی را جهت بهره گیری هرچه بیشتر از میراث مشترک تاریخی و فرهنگی که ثمره تلاش ارزشمند گذشتگان ماست، در مسیر مناسبات و روابط ایران و این منطقه ارایه نمایند.

       یقینا چالش هایی همانند افراط گرایی که طی سال های اخیر عمده ترین تهدید در عرصه های منطقه ای و بین المللی محسوب می گردد دغدغه و نگرانی های بسیاری را برای جوامع منطقه بویژه نخبگان و اندیشمندان بدنبال داشته است در چنین فضای مخاطره آمیزی گفت و گوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان به عنوان یک ضرورت چهره می نماید. در چنین فضایی تشریک مساعی، گفت و گو و همفکری نخبگان و اندیشمندان می تواند به عنوان یک ساز و کار موثر در یافتن راهکارهای موثر در برون رفت از این چالش ها بشمار آید.

       منشا بسیاري از منازعات و چالش های جاری در جوامع بشری به عدم درك صحيح انسانها از یکدیگر و کاستی‌ها و نواقص موجود در مسیر فهم و درک مشترک فرهنگي بين جوامع باز می‌گردد. وضعیت جاری در جهان اسلام که امروزه آنرا به کانون منازعات و بحران های بین المللی و منطقه ای تبدیل نموده است نیز از این قاعده مستثنی نبود. این شرایط بیش از هر زمان دیگر بر ضرورت تقویت نقش و کارکرد فرهنگ و مشارکت جمعی نخبگان در یافتن راه حل های فرهنگی برون رفت از این شرایط با بهره گیری از ارزش ها و آرمان های مشترک، تاکید دارد.

       فرهنگ، که نوعی شعور و خرد مشترک است با مشارکت جمعی و بر پايه تعامل، گفت و گو و تبادل ایده، اندیشه و تجربه و احترام به ارزش ها و سنت های یکدیگر شکل می‌گیرد. تبدیل کردن فرهنگ به مبنایی جهت مشارکت "درک و احترام متقابل انتشار جمعی نخبگان و اندیشمندان ایران و آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه برای ایجاد یک جامعه اخلاقی، عقلانیاعتدالی با ضروری ترین نیاز امروز در این منطقه بشمار می رود. این مهم می تواند  از طریق گفت و گوی فرهنگی به عنوان ساز و کاری مناسب در فراهم سازی هر چه بیشتر امکان ارتباط و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه های مرجع برای همفکری و همدلی و یافتن راهکارهای مشترک برون رفت از بحران های حاکم و بازگشت به عظمت تاریخی و تمدنی گذشته محقق می گردد.

       سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر فعالیت های خود در رایزنی های فرهنگی که مسئولیت توسعه و گسترش ارتباطات فرهنگی را دنبال می نمایند با تاسيس دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگي بین المللی عزم جدی خود را جهت کمک به تسهیل ارتباط نخبگان و دانشگاهیان ایران، آسیای مرکزی و قفقاز فراهم نموده است.

       در پایان ضمن تشکر از مسئولین محترم دانشگاه مازندران که همکاری و تلاش سازنده ای را در میزبانی این کمیسیون داشته اند رجا واثق دارم این نشست عالمانه در پی ریزی ارتباط مستمر نخبگان و دانشگاهیان ایرانی، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه، قدم موثر و مفید خواهد بود.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا را کلیک بفرمایید